Sairausvakuutuksen rooli muuttuu Aamulehden mukaan sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen myötä niin, että osa siitä lakkaa olemasta vakuutusmuotoinen ja maksut peritään verotuksen muodossa.
Kelan johtaja Mikael Forssin mukaan vakuutuksen etu on, ettei sitä voi käyttää muuhun kuin sen tarkoittamaan kohteeseen.
– Mutta jos rahoitus kerätään yleisenä verona, eikä sitä ole korvamerkitty mihinkään tiettyyn kohteeseen, niin silloinhan sitä rahaa voidaan käyttää ihan mihin tahansa, hän toteaa Aamulehdelle.
Sosiaali- ja terveysministeriön ylijohtaja Kirsi Varhila myöntää lehdelle asian olevan näin, mikäli teiden kunnossapito tulee maakuntien tehtäväksi.
– Aiemmin kunnat ovat saaneet sosiaali- ja terveydenhuollon osalta menoperusteisen rahoituksen, mutta nyt puhutaan yleiskatteellisesta rahoituksesta ja sitä ei korvamerkitä edes pelastustoimen tai sosiaali- ja terveydenhuollon osalta, hän lisää.