Petteri Orpo kävi esittelemässä työryhmän päälinjauksia kokoomuksen eduskuntaryhmälle tiistaina.
Kokouksen jälkeen Orpo totesi saaneensa mandaatin viedä uudistus loppuun saakka työryhmän päälinjauksien mukaisesti.
– Peruslinjaukset on tehty. Sain mandaatin mennä eteenpäin, Orpo kommentoi.
Hän ei halunnut ottaa kantaa yksityiskohtiin. Hallituksen kehysriihessä kuitenkin tehtiin jo periaatepäätökset, että alle 20 000 asukkaan kunnat eivät saa sote-vastuuta ja sairaanhoitopiirit siirtyvät vastuukuntamallin kautta toimiviksi.
Sote-työryhmään kuuluvan vasemmistoliiton Erkki Virtasen mukaan uudistuksen jälkeenkin Suomessa säilyy kolmiportainen malli perusterveydenhoidon, keskussairaaloiden ja yliopistollisten sairaaloiden toimintojen jatkuessa.
– Virtasen näkemys perustunee siihen, että Suomi on niin erilaisten alueiden maa, ettei yhtä mallia voi kaikkialle soveltaa, Orpo kommentoi.
Orpon ja Virtasen kommentit ennakoivat sitä, että osassa maata saadaan aikaiseksi perusterveydenhoidon ja vaativamman hoidon integraatio mutta ei välttämättä kaikkialla.
– Ei malli minusta monimutkainen ole, jos sitä vertaa nykyiseen, Orpo luonnehti.
Orpon mukaan oleellista on huomata, että uudistus tehdään palveluiden takia.
– Juuri sen takia teemme uudistusta, että palvelut on turvattava. Terveyskeskuksiin ei saada lääkäreitä, vanhustenhuollossa on ongelmia ja erikoissairaanhoidon kulut karkaavat.
Mielenkiintoisen mausteensa asiaan tuo myös Kuntaliiton oma lausunto sotesta. Siihen ovat sitoutuneet myös keskusta ja perussuomalaiset. Vielä ei ole varmaa, kuinka lähellä hallituksen oma linjaus on lopulta Kuntaliiton vastaavasta.