Sote-palveluiden pk-yritysten suhdanneodotukset varovaisen positiivisia

Sosiaali- ja terveyspalveluiden pk-yritysten odotukset lähiajan suhdannenäkymien kehityksestä jatkuvat myönteisinä.

Alan pk-yrityksistä 39 prosenttia odottaa näkymien parantuvan, kun niiden heikkenemistä odottaa 11 prosenttia yrityksistä, ilmenee sosiaali- ja terveysalan pk-toimialabarometrista, jossa kysyttiin yritysten tulevaisuuden odotuksista tulevan vuoden aikana.

– Pk-barometrissa näkyy jo yritysten hieman positiivisemmat tulevaisuuden odotukset. Yritysten voi myös nähdä oivaltaneen innovaatioiden sekä tuotannon ja tuotteiden kehittämisen tärkeyden, toteaa terveyden ja hyvinvoinnin yritystoiminnan hankepäällikkö Jaana Lappi työ- ja elinkeinoministeriöstä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Myös liikevaihdon osalta odotukset olivat myönteisempiä kuin viime syksynä. Toisaalta pk-yrityksistä suurempi osa odottaa kannattavuuden ja vakavaraisuuden pysyvän ennallaan tai jopa vähentyvän verrattuna edelliseen mittaukseen.

Odotukset suhdanteiden positiivisesta kehityksestä olivat sote-palvelualalla hieman alemmat kuin vertailutoimialoilla teollisuudessa ja muissa palveluissa.

Alan pk-yritysten edustajista 19 prosenttia arvioi henkilökunnan määrän olevan vuoden kuluttua tämän hetkistä suurempi. Henkilökunnan vähenemistä odotti kuusi prosenttia vastaajista.

Sote-alan pk-yrityksissä on edelleen vähemmän voimakasta kasvua, ja enemmän maltillista kasvua hakevia tai asemansa säilyttämiseen pyrkiviä yrityksiä kuin vertailutoimialojen pk-yrityksissä. Toisaalta vain prosentti vastaajista arvioi yrityksensä toiminnan loppuvan seuraavan vuoden aikana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Pahimpana kehittämisen esteenä koetaan kilpailutilanne toimialalla. Pahimpina työllistämisen esteinä nähdään työn sivukulut sekä kysynnän riittämättömyys tai epävakaisuus. Vajaalla puolella (45 %) yrityksistä ei ole työllistämistarvetta. Yritykset eivät myöskään koe haasteita työvoiman saatavuudessa. Vastaajista 65 prosenttia vastaajista sanoo saavansa yrityksille riittävästi työvoimaa.

Sosiaali- ja terveysalalla joka seitsemäs pk-yritys suunnittelee toimintansa sopeuttamista nykyisen suhdannetilanteen vuoksi. Vastaajista 58 prosenttia ei ole suunnitellut lainkaan omistajanvaihdosta Ne pk-yrityspäättäjät, jotka suunnittelivat omistajavaihdosta, aikoivat toteuttaa sen useimmiten seuraavan 3–10 vuoden aikana.

Sosiaali- ja terveysalan pk-toimialabarometrin tiedot pohjautuvat Taloustutkimus Oy:n tutkimukseen, jonka se toteutti Suomen Yrittäjien, Finnveran sekä työ- ja elinkeinoministeriön toimeksiannosta.

Mainos