Sote-kysely paljastaa – ”Kansalaiset olisivat olleet rohkeampia uudistajia kuin poliitikot”

Neljä viidestä suomalaisesta kannattaa tuoreen kyselyn mukaan sosiaali- ja terveyspalvelujen rakenteiden uudistamista.

Sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehy on teettänyt kyselyn suomalaisten käsityksistä sosiaali- ja terveydenhuollon palveluista ja niiden tulevaisuudesta.

Tehyn puheenjohtaja Rauno Vesivalon mukaan palvelujen rakenteiden kehittämisen puolesta puhui 83 prosenttia vastanneista.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Nyt näyttää siltä, että kansalaiset olisivat olleet rohkeampia uudistajia kuin poliitikot, Vesivalo toteaa tiedotteessaan,

Lisäksi Tehy kertoo, että kyselyn perusteella yhdeksän kymmenestä suomalaisesta ei halua tinkiä sosiaali- ja terveyspalveluista tiukkoinakaan taloudellisina aikoina.

Kyselyyn vastanneista 94 prosenttia oli sitä mieltä, että heitä hoitavalla ihmisellä pitää olla riittävä sosiaali- ja terveysalan koulutus. 73 prosenttia vastusti hoitoalan koulutusvaatimusten keventämistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vastanneista 62 prosenttia toivoi, että päättäjät kiinnittäisivät nykyistä enemmän huomiota sosiaali- ja terveysalan toiminnan ja tuloksellisuuden kehittämiseen. Toisaalta vain 15 prosenttia vastanneista uskoi Tehyn mukaan yksityisen palvelutuotannon tehostavaan vaikutukseen.

Päättäjille annettiin arvosana 6,5 sosiaali- ja terveysasioiden hoitamisesta, Tehy kertoo.

TNS Gallupin tutkimusaineisto kerättiin helmikuussa.

Mainos