Sote-konserni Pihlajalinnan hallituksen puheenjohtaja Mikko Wiren ihmettelee Suomen Kuvalehden haastattelussa väitteitä yksityisten sote-firmojen kovasta lobbauksesta.
– Ylivoimaisesti suurimpia lobbaajia tässä maassa ovat nykyiset julkiset sosiaali- ja terveydenhuollon valtarakenteet, erityisesti sairaanhoitopiirit. Sieltä juostaan koko ajan ministeriössä kertomassa näkemyksiä ja isoista sairaaloista valitaan ne selvitysmiehet. Tämä on niin yksipuolista tämä suunnittelu, Wirén sanoo lehdelle.
Wirénin mielestä hallituksen kaavaileman valinnanvapauden periaate on hyvä, mutta suunnitelmat eivät vakuuta. Hän pelkää koko järjestelmän ajautuvan parissa vuodessa kaaokseen. Niin sanottu kermankuorinta tai potilaiden valikointi voidaan Wirénin mukaan kuitenkin estää oikein suunnitellulla kapitaatiokorvauksella.
Pihlajalinnan perustaneen ja siitä satojen miljoonien arvoisen konsernin kasvattaneen Wirénin mielestä ihmisten terveydellä ei pidä tehdä bisnestä.
– Näen, että on täysin oikeutettua tehdä voittoa, jos se perustuu palveluiden laadun parantamisella aikaansaatuun kustannustehokkuuteen ja työhyvinvoinnin sekä potilastyytyväisyyden parantamiseen, Wirén sanoo SK:lle.