Sosialismia Pohjois-Koreassa: Eliitin lapset luistavat peltotöistä

Yhä suurempi osa nuorista välttää lahjusten avulla diktatuurin pakolliset työkomennukset.

Pohjois-Korean vauraan poliittisen eliitin väitetään lahjovan yhä suuremmalla mittakaavalla lastensa opettajia.

Tavoitteena on välttää hallinnon järjestämiä pakollisia työvoiman ”mobilisaatioita” tai ”taisteluita” rakennustyömaille ja maaseudun peltotöihin. Opettajat ovat käyttäneet eliitin lahjuksia maksaakseen pelloilla raatavien tavallisten oppilaiden aterioita.

– Sadonkorjuu alkoi Samjiyonissa syyskuun puolivälissä. Köyhien perheiden lapset ovat nyt auttamassa pelloilla, DailyNK-julkaisun haastattelema lähde Hyesanissa kertoo.

Diktaattori Kim Jong-unin hallinto edellyttää kaikkien koululaisten ja opiskelijoiden osallistuvan kampanjoihin, joilla pyritään tehostamaan maataloustuotantoa. Koululaiset uurastavat myös tupakka- ja oopiumiunikkopelloilla.

Eliitin härski toiminta voi DailyNK:n haastattelemien lähteiden mukaan puhjeta jopa laajempiin levottomuuksiin nykyistä yhteiskuntajärjestystä kohtaan.

Poikkeusluvan saaneiden oppilaiden määrä vaikuttaa mystisesti lisääntyneen viime vuosien aikana. Erityisesti perunoiden kantaminen on koettu raskaaksi.

– Vanhemmat tietävät, että lapset vihaavat peltotöitä. He pyrkivät etsimään jatkuvasti uusia tapoja välttää näitä töitä, lähde toteaa.

Tilannetta kuvaillaan vaaralliseksi myös opettajien kannalta, sillä kommunistihallinto tarkkailee ”peltotaisteluihin” osallistuneiden oppilaiden määrää. Jos oppilaita ilmaantuu liian vähän, voi koko koulu joutua tutkinnan kohteeksi.

Opettajat ovat ajoittain haalineet ryhmiin mukaan myös kodittomia lapsia. Osa vapautetuista lapsista tuodaan paikalle vain näön vuoksi.

– He työskentelevät vain hetken ja viettävät lopun ajasta oleskelutiloissa peltojen lähettyvillä, lähde sanoo.

Mainos