Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta antoi maanantaina mietinnön terveydenhuoltolain ja sosiaalihuoltolain muuttamisesta. Lailla on tarkoitus uudistaa päivystysjärjestelmää ja määritellä uudella tavalla kiireellistä hoitoa antavat yksiköt.
Valiokunnan mukaan uudistuksilla voidaan parantaa hoidon laatua ja mahdollistaa toimivien laatujärjestelmien kehittäminen, parantaa toiminnan tehokkuutta sekä henkilökunnan osaamisen hyödyntämistä, kehittää ammattihenkilöstön työnjakoa ja saavuttaa samalla kustannussäästöjä.
Valiokunta kuitenkin muistuttaa, että potilaalla on aina oikeus hakeutua myös oma-aloitteisesti lähimpään päivystysyksikköön, missä hänen hoidon tarpeensa arvioidaan.
Perustuslakivaliokunta arvioi aiemmin omassa lausunnossaan, että kielellisten oikeuksien toteutuminen pitää turvata asettamalla Seinäjoen keskussairaalalle lakisääteinen velvoite huolehtia siitä, että Vaasasta Seinäjoelle siirtyvät ruotsinkieliset voivat käytännössä käyttää omaa kieltään.
Sosiaali- ja terveysvaliokunta ehdottaa terveydenhuoltolain täsmentämistä perustuslakivaliokunnan edellyttämällä tavalla. Valiokunta korostaa, että lain toimeenpanossa on huolehdittava siitä, että Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin päivystyspalveluissa potilas saa palvelut valintansa mukaan suomen tai ruotsin kielellä.
RKP:n kansanedustaja Veronica Rehn-Kivi esitti, että valiokunta puoltaisi niin sanottua 12+1-mallia, jossa myös Vaasan keskussairaalalle olisi annettu laaja päivystys, mutta hänen ehdotuksensa hylättiin äänin 8–7.
RKP:n puheenjohtajan Anna-Maja Henrikssonin mielestä tämä osoittaa suurta piittaamattomuutta kaksikielisyyttä kohtaan.
– Nyt runnottiin läpi päätös myös piittaamatta siitä, että valmistelussa on ilmennyt karkeita virheitä, Henriksson toteaa tiedotteessaan.
Lue myös:
Sosiaalidemokraatit haluavat päivystysuudistukseen aikalisän
Vasemmistoliiton Li Andersson jättäisi päivystysuudistuksen talviunille