Ex-kansanedustaja Osmo Soininvaara (vihr.) sanoo Suomen talouden näyttävän niin heikolta, että Suomi saattaa joutua turvautumaan EU:n tukipaketteihin.
– Haluaisin kysyä perussuomalaisilta, että vastustaako se myös tätä, Soininvaara kysyi maanantaina Ylen ykkösaamussa.
Perussuomalaiset on vastustanut kaikkia kriisimaille myönnettyjä EU:n tukipaketteja sekä myös Suomen vastuiden kasvattamista uusissa paketeissa. Kreikka saattaa tarvita kolmannen EU-paketin tämän kesän aikana.
Ulkopoliittisen instituutin johtaja Teija Tiilikainen muistuttaa, että Kreikalle voidaan lainata rahaa EVM-mekanismista, joka on jo olemassa. Suomikin on sijoittanut EVM-rahastoon rahaa muiden euromaiden tavoin. Uusi Kreikka-tuki ei todennäköisesti edellyttäisi Suomelta lisäsijoituksia.
Tiilikaisen mielestä perussuomalaisten linja ei ole selvä.
– Vastustaako perussuomalaiset myös vakausmekanismin käyttöä vai vain sitä, että Suomen vastuita paketeissa lisätään, hän kysyi Ylellä.