Sofia Vikman: Rakenteet tukevat yhä työelämän epätasa-arvoa

Kansanedustajan mukaan perhevapaauudistus parantaisi naisten asemaa työmarkkinoilla.

Kokoomusnaisten puheenjohtaja Sofia Vikmanin mukaan sukupuolten palkkaerot johtuvat osittain vanhemmuuden kustannusten ja hoivavastuun epätasaisesta jakautumisesta. Työelämä jakautuu edelleen nais- ja miesvaltaisiin aloihin.

– Jokaisella sukupuoleen katsomatta pitää olla pätevyyteen, osaamiseen ja ahkeruuteen perustuvat mahdollisuudet tehdä töitä, edetä työurallaan ja saada työnsä mukaista palkkaa sekä eläkettä. Rakenteita ja asenteita muuttamalla rakennamme työelämää, jossa naisilla ja miehillä on tasa-arvoiset mahdollisuudet, toteaa Vikman.

Vikmanin mukaan lainsäädännöllä voidaan muuttaa rakenteita, jotka vaikuttavat myös asenteisiin. Vanhemmuuden kustannusten kasaantuminen äidin työnantajalle vaikeuttaa naisten työllistymistä, heikentää naisvaltaisten alojen palkanmaksukykyä ja vähentää erityisesti pk-yritysten työllistämishaluja vanhemmuuden kustannuksista aiheutuvan yllättävän äitiriskin vuoksi.

– Kokoomusnaiset tekee töitä sen eteen, että nuorten naisten työmarkkina-asemaa haittaava äitiriski poistetaan kokonaan työnantajilta vanhemmuuden kustannukset jakamalla. Lisäksi perhevapaauudistuksen toteutuminen parantaa naisten asemaa työmarkkinoilla. Tärkeää on myös, että isillä olisi yhä useammin tosiasiallinen mahdollisuus valita vanhempainvapaan käyttäminen, toteaa Vikman.

Naiset käyttävät tällä hetkellä suurimman osan vanhempainvapaista ja kotihoidon tuesta, mutta aidosta valinnasta ei Vikmanin mukaan aina ole kysymys.

– Naisten heikompi työmarkkina-asema ja sen aiheuttamat palkkaerot kannustavat usein juuri naista jäämään kotiin silloinkin, kun hoitovastuu haluttaisiin jakaa tasaisemmin ja nainen haluaisi tehdä töitä enemmän.

– Tarvitaan tekoja, jotka rohkaisevat pieniä tyttöjä ja poikia haaveilemaan tulevaisuudesta, ammateista ja työurista sukupuolesta riippumatta.

Vikmanin mukaan palkkaeroihin vaikuttaa myös se, että naiset usein itse pyytävät miehiä vähemmän palkkaa ja ovat ujompia pyytämään palkankorotuksia tai pyrkimään vaativampiin tehtäviin.

– Rakenteiden ja yleisten asenteiden muuttamisen lisäksi myös naisten itsensä on uskallettava rohkeasti pyytää lisää palkkaa, arvostettava omaa osaamistaan ja uskottava omiin kykyihinsä, Vikman toteaa.

Mainos