Sivistystyönantajat: Koululaiset ja opiskelijat mielenilmauksen uhreina

Perjantaina järjestettävä mielenilmaus kohdistuu lapsiin ja nuoriin, sanoo Sivistystyönantajat.

Suomessa on noin puoli miljoonaa peruskoululaista ja 100 000 lukiolaista, joiden koulumatkat vaikeutuvat huomattavasti mielenilmauksen vuoksi. Tilanne on erityisen vaikea niille tuhansille abiturienteille, jotka osallistuvat ylioppilaskirjoituksiin.

Mielenilmauksen kohteena ovat hallituksen päätökset, mutta vaikutukset osuvat kuitenkin oppilaisiin, vanhempiin ja koko suomalaiseen yhteiskuntaan. Vaikutusten kohteena ovatkin ryhmät, jotka eivät ole olleet millään tavalla osallisia hallituksen harkitsemiin toimenpiteisiin.

– Mielenilmauksen inhimilliset ja taloudelliset kerrannaisvaikutukset ovat mittavat, sanoo Sivistystyönantajat ry:n toimitusjohtaja Teemu Hassinen.

Hänen mukaansa tilanne on koulumatkojen osalta sekava. Varsinkin lukioon tullaan usein pitkien matkojen takaa. Jos nuori ei pääse mielenilmauksen takia ylioppilaskirjoituksiin, on seuraava mahdollisuus vasta keväällä 2016.

– Kaikilla on tahtotila saada Suomi nousuun. Erilaisista näkemyksistä huolimatta, tässä vaikeassa tilanteessa tulee kaikkien osapuolten osoittaa vastuullisuutta, toteaa Teemu Hassinen.

Hänen mukaansa Sivistystyönantajat pahoittelee vallitsevaa tilannetta, mutta ei halua, että neuvotteluyhteydet vaarantuvat.

– Hyvän yhteistyön edellytyksistä huolehtiminen korostuu nyt ja tulevaisuudessa, Hassinen toteaa.

Sivistystyönantajat ry on Suomen opetus- ja korkeakoulualaa edustava työnantajajärjestö. Jäseninä järjestössä on yli 300 itsenäistä koulutuksen järjestäjää kaikilta koulutusasteilta perusopetuksesta korkeakouluihin. Sivistystyönantajat on Elinkeinoelämän keskusliiton EK:n kahdeksanneksi suurin jäsen.

Mainos