Sinuhe Wallinheimo: Yrittäjien kiinteistöverotuksesta tullut ”värikästä”

Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) perää yrittäjille nykyistä läpinäkyvämpää kiinteistöverotusta.

Sinuhe Wallinheimo jätti tiistaina asiaa koskevan kirjallisen kysymyksen valtionvarainministeri Antti Rinteen (sd.) vastattavaksi.

Kansanedustaja toteaa kysymyksessään, että ennustettava ja läpinäkyvä toimintaympäristö ovat perusedellytyksiä uutta kasvua luovalle yritystoiminnalle.

– Ikävä kyllä yrityksille määrättyjen kiinteistöverojen suhteen tämä ei toteudu, vaan maksujen määräytyminen on tapauskohtaista. Erot samankin alan, mutta eri kunnissa sijaitsevien yrittäjien maksamissa kiinteistöveroissa ovat suuret, Wallinheimo sanoo.

Hän katsoo, että tärkein syy epäselvään ja läpinäkymättömään kiinteistöverotukseen löytyy lainsäädännöstä ja sen puutteellisesta toteuttamisesta.

– Verotuksen pohjana oleva valtiovarainministeriön asetus rakennusten jälleenhankinta-arvojen perusteista kyllä määrittelee perusarvot eri rakennustyypeille, mutta käytännössä maksettavan veron tasosta päätetään kunnallisesti. Se puolestaan on avannut tien nykyisen värikkään kiinteistöverotuskäytännön yleistymiselle, Wallinheimo toteaa.

Hän huomauttaa, että kiinteistöveron merkitys yritysten kokonaisverorasituksessa on viime vuosina korostunut, ja siitä olisi hyvä käydä laajempaa yhteiskunnallista keskustelua.

– Samassa yhteydessä olisi mahdollista kartoittaa yhtenäistämistarpeet erityyppisten tulojen verotuksessa.

Selvitys tulisi Wallinheimon mielestä tehdä jo pelkästään kilpailullisista syistä.

Myös Suomen Yrittäjät on ehdottanut kokonaisarvion tekemistä kiinteistöverotuksen kehittämistarpeista.

Mainos