Sinuhe Wallinheimo: Meillä saattaa olla historian tuhlailevin hallitus

Kokoomusedustajan mukaan miljardeja euroja palaa kaikkeen mahdolliseen.
Pääministeri Sanna Marin ja valtiovarainministeri Annika Saarikko. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Pääministeri Sanna Marin ja valtiovarainministeri Annika Saarikko. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo (kok.) hämmästelee Twitterissä Sanna Marinin (sd.) hallituksen rahankäyttöä.

– Suomen historian tuhlailevin hallitus? Ei voi ainakaan jäädä enää kauaksi tällaisesta tittelistä, hän sanoo tviitissään.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Wallinheimo viittaa Talouselämän juttuun, jonka mukaan hallitus on siirtänyt myös vihreän siirtymän menoja kehysten ulkopuolelle. Julkisen talouden kehysten on määrä luoda katto valtion rahankäytölle.

Marinin hallitus perustelee kehyspoikkeusta Venäjän hyökkäyksen aiheuttamalla sotatilanteella. Valtiontalouden tarkastusviraston (VTV) ylitarkastaja Sini Salmi ihmettelee perusteita.

– Tästä on oikeasti hankala sanoa, onko tämä todella seurausta turvallisuuspoliittisesta poikkeuksesta, Salmi toteaa TE:lle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sinuhe Wallinheimo on samoilla linjoilla Salmen kanssa.

– Tällaista on turha selittää koronalla tai sodalla. Vasemmistohallituksella on mennyt jo 11 miljardia kaikkeen muuhun mukavaan.

Mainos