Simon Elo: Punavihreissä asuu lahkolaisuuden henki

Seuraavankin hallituksen on jatkettava autoilun kustannusten keventämistä, sanoo sinisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja.

Vasemmisto-oppositiosta Timo Harakka (sd.) ja Ozan Yanar (vihr.) ovat kritisoineet hallituksen päätöstä keventää ajoneuvoveroa 50 miljoonalla eurolla vuoden 2020 alusta lähtien. Ajoneuvoveron keventämisen lisäksi hallitus on keventänyt autoveroa sadoilla miljoonilla euroilla. Veronkevennykset on painotettu vähäpäästöisille autoille.

– Suomi on pitkien etäisyyksien harvaan asuttu maa. En minä salaile, että siniset puolustavat yksityisautoilua. Punavihreät haluavat kurittaa maakuntien autoilijoita, mutta jättävät Intiaan lentävät hipsterit rauhaan. Seuraavankin hallituksen on jatkettava autoilun kustannusten keventämistä, linjaa Sinisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja Simon Elo.

Lappeenrannan teknillisen yliopiston professorin Esa Vakkilaisen mukaan ”Suomi on yksi siitä kourallisesta maita, jotka ovat oikeasti vähentäneet päästöjään”. Vakkilainen huomauttaa, että Suomen osuus maailman hiilidioksidipäästöistä on 0,14 prosenttia. Professorin mukaan Suomi tarvitsee 4-5 uutta ydinreaktoria nollatakseen sähköntuotannon hiilidioksidipäästöt.

– Siniset kannattavat ydinvoimaa. Vihreät eivät hyväksy ydinvoimaa, mutta eivät kyllä oikein mitään muutakaan. Yksityisautoilua ja lihansyöntiä halutaan kurittaa kohtuuttomasti. Punavihreissä asuu lahkolaisuuden henki, joka näkyy jatkuvana itseruoskintana. Vaikka suomalaiset tekisivät kuinka paljon ympäristön hyväksi, niin mikään ei lahkolaisille riitä. Ilmastofundamentalismi vain vieraannuttaa tavalliset suomalaiset ilmastonmuutoksen luomasta aidosta haasteesta, toteaa Elo.

Mainos