– Siniset velvoittavat hallitusta pitämään kiinni sovitusta. Hallitusohjelman mukaisesti pakolaiskiintiö on 750 ihmistä vuodessa, linjaa Simon Elo viitaten Kai Mykkäsen (kok.) pohdintoihin vuosittaisen pakolaiskiintiön nostamisesta.
Elo vakuuttaa, että Sininen tulevaisuus haluaa auttaa hädänalaisia, mutta ”Suomi on pieni maa suuressa maailmassa. Kaikella on rajansa”.
Tanskan demarit ja Ruotsin kokoomus ovat viime aikoina vaatineet turvapaikkakäsittelyn siirtämistä EU:n ulkopuolelle. Elo toivoo aiheesta laajaa keskustelua myös meille.
– Suomen demarit ja kokoomus voisivat keskustella syvällisesti pakolaiskysymyksestä ja esittää toimivia pidemmän aikavälin ratkaisuja. Ministeri Mykkänen esittikin nyt henkilökohtaisen visionsa, joka ei ole hallituksen linja. Odotan puolueiden avauksia, sanoo Elo.
Sininen tulevaisuus kannattaa EU:n turvapaikkakäsittelyjen siirtoa Euroopan ulkopuolelle perustettuihin pakolaiskeskuksiin, kuten myös Tanskan demarit ovat esittäneet. Keskusten rahoittajina toimisivat esimerkiksi YK ja EU.