Siepattu kanadalaisvauva löytyi Facebookin avulla

Kanadalaisvauva siepattiin sairaalasta, mutta löytyi Facebook-aktiivien avulla kolmessa tunnissa.

Daily Globe and Mail -lehti kertoo, että 21-vuotias epäilty oli pukeutunut hoitaja-asuun, eikä herättänyt käytöksellään mitään epäilyksiä. Hän nouti vauvan tämän äidiltä, Melissa McMahonilta, omien sanojensa mukaan punnitakseen vauvan.

Epäilykset heräsivät, kun vauvan noutanut hoitaja kääntyi hoitohuoneesta poistuttuaan väärään suuntaan. Häntä ei kuitenkaan ehditty pysäyttää. Sivullisen antamien vihjeiden perusteella poliisi onnistui kuitenkin julkaisemaan syytetyn käyttämän auton tuntomerkit.

Myös vauvan isä julkaisi välittömästi kadonneen vauvan kuvan Facebook-profiilissaan ja pyysi apua tyttärensä löytämiseksi. Kuvaa sekä auton tuntomerkkejä jaettiin yli 8000 kertaa, ja sen näki myös neljän nuoren ryhmä, joka omien sanojensa mukaan oli tylsistynyt ja päätti lähteä tutkimaan, löytyisikö autoa. Myöhemmin osoittautui, että vauvan siepannut nainen oli erään nuorista koulututtu, joka kärsi psyykkisistä ongelmista.

Nuorten avulla poliisi onnistui löytämään kadonneen vauvan ja palauttamaan tämän äidilleen vain kolme tuntia sieppauksen jälkeen.

Mainos