Shokkigallup paikkoina: PS menettäisi 17 kansanedustajaa

Ylen puoluekannatusmittaus mullistaisi eduskunnan koostumusta.

Yle julkisti torstaina uuden puoluekannatusmittauksen. Siinä perussuomalaisten kannatus oli kuukaudessa laskenut poikkeuksellisen paljon ja Sdp:n kannatus vastaavasti noussut.

Verkkouutisten kyselytuloksista vaalipiirikohtaisesti tekemä arvio kertoo, mitä kysely tarkoittaisi kansanedustajan paikoiksi muutettuna.

Eduskunnassa kansanedustajat jakautuisivat seuraavasti (suluissa muutos nykyisen eduskunnan paikkamääristä):

Keskusta 48 (-1)

Sdp 41 (+7)

Kokoomus 37 (-)

Vihreät 22 (+7)

Poimintoja videosisällöistämme

Perussuomalaiset 21 (-17)

Vasemmistoliitto 15 (+3)

Rkp 9 (-)

Kd 6 (+1)

Ahvenanmaa 1

Perussuomalaisten romahduksen hyöty ei siis siirtyisi vain Sdp:lle, jolle PS:n kannattajia näytti Ylen kyselytulosten mukaan merkittävästi siirtyneen, vaan myös vihreille. Syyt ovat vaalimatematiikassa.

Runsaan kuukauden takaiseen Ylen gallupiin verrattuna perussuomalaiset menettäisi uusilla tuloksilla kymmenen paikkaa.

Mainos