Keskustan kansanedustaja Seppo Kääriäisellä oli erityisasiaa maa- ja metsätalousministerille eduskunnan keskiviikon budjettikeskustelussa.
– Syksyllä ilmestyi Turussa väitöstyö aika ankarasti pelätyn havununnan levinneisyydestä myös täällä Suomessa. Sehän on semmoinen ankara tuholainen, joka kestää pakkastakin, jos sellaisia pakkasia olisi, eikä se ole meillä enää mikään harvinaisuus täällä mannermaallakaan, Seppo Kääriäinen sanoi.
Hänen mukaansa lämpeneminen lisää riskiä, että havununna rantautuu ”tänne kotimaahamme meidän metsiimme ja tekee selvää jälkeä. Ja muitakin tuholaisia kuin tämä havununna on, kuten herra ministeri varsin hyvin tietää”.
Suomessa havununna on ollut harvinainen. Sen toukat syövät havupuiden neulasia ja lehtipuiden lehtiä.
Kääriäinen ei enää pyri eduskuntaan huhtikuun vaaleissa.
– Minun perinteinen kysymykseni on ollut aina ministereille – ja sitä jatkan ihan huhtikuun loppuun saakka tai puoliväliin saakka näillä areenoilla, oikeastaan maaliskuun puoliväliin saakka – onko tämä tuholaiskysymys teidän mielestänne hyvässä hallinnassa. Tiedetäänkö asioista riittävästi ja onko se hallinnassa? Ja millä tavalla te ohjeistatte metsäsektoria, jotta se tekee omalta osaltaan kaikkensa, että tuhot eivät leviäisi, hän kysyi ministeriltä.