Selvitys: Nollavero auttaisi sähköautojen yleistymistä

Sähköauton korkea hinta ja akun kesto hidastavat autojen yleistymistä Suomessa.

Aalto-yliopisto ja Teknologiateollisuus ovat selvittäneet syitä sähköautojen käyttöönoton hitauteen Suomessa. Maassamme on tällä hetkellä noin 500 sähköautoa ja latausasemia vajaat 60.

Kyselyssä nousi suurimmaksi haasteeksi nykyisten sähköautojen tekniset ominaisuudet, vaikka autojen käytettävyys on parantunut merkittävästi viimeisten kymmenen vuoden aikana.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Haasteena on akun kesto arktisissa olosuhteissa ja pitkillä välimatkoilla. Toinen hidaste on sähköautojen korkea hinta, tutkimuksen johtaja Pekka Malinen Aalto-yliopistosta sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Selvityksessä ehdotetaankin ratkaisuksi sähköautojen nollaverotusta.

– Mikäli autojen määrää ei saada Suomessa kasvuun, jäämme vuosia jälkeen maailman kehityksestä ja sen hyödyistä, Malinen huomauttaa.

Sähköisen liikenteen tilaa ja tulevaisuuden kehitysnäkymiä Suomessa selvitettiin verkkokyselynä, johon vastasi noin 200 pääasiassa liike-elämän edustajaa. Lisänäkemystä saatiin asiantuntijahaastatteluista ja -seminaareista.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos