– Suojelupoliisin parlamentaarisesta valvonnasta käydään syystäkin jatkuvaa keskustelua. Nyt näyttää siltä, että myöskään sotilastiedustelusta eduskunta ja sen valiokunnat eivät ole olleet asianmukaisesti informoituja, Johannes Koskinen sanoo.
Tiistaina ja keskiviikkona on uutisoitu, että Suomen signaali- eli sotilastiedustelu tekee yhteistyötä Yhdysvaltain kansallisen turvallisuuden viraston NSA:n kanssa. Koskisen mukaan eduskunnan valiokuntien on nyt syytä selvittää, mikä on vallitseva käytäntö.
Paraikaa alustavasti selviteltävään verkkotiedustelulakiin Koskisella on yksiselitteinen kanta.
– Suomen ei missään nimessä pitäisi haikailla Ruotsin kaltaista signaalitiedustelua, jossa viestiliikenteestä kerätään massoittain tietoa. Viime aikoina Suomi on pärjännyt hienosti datakeskusten sijoituspaikkoja valittaessa, ja tämä etu menetettäisiin varmasti, jos tietoa alettaisiin massakerätä, Koskinen sanoo.