Sdp:n piirijohtajista yksi Rinteen ja neljä Urpilaisen takana

Vain yksi Sdp:n piirijohtajista pitää Savon Sanomien mukaan Antti Rinnettä parhaana puolueen seuraavaksi puheenjohtajaksi.

Savon Sanomat on kysynyt Sdp:n 13 piirijohtajan kannanottoja puolueen puheenjohtajasta. Sdp pitää puoluekokouksensa Seinäjoella ensi kuussa.

Maanantain ja tiistain soittokierroksessa neljä piirin puheenjohtajaa oli Jutta Urpilaisen, kolme työministeri Lauri Ihalaisen, yksi ammattiliitto Pron puheenjohtaja Antti Rinteen ja yksi Eero Heinäluoman puolella.

Vastausvaihtoehtoina olivat Urpilainen, Rinne tai joku muu.

Urpilaista tukivat Pohjanmaan, Oulun, Lapin ja ruotsinkielisen piirin johtajat. Rinteen takana oli Kaakkois-Suomen puheenjohtaja. Ihalaisen mainitsivat Helsinki, Varsinais-Suomi ja Keski-Suomi.

Neljä piirijohtajista ei ottanut kantaa. Erään mukaan ”Ihalaisen ilmoittautuminen muuttaisi pelin totaalisesti. Jos esimerkiksi näin tapahtuisi, miten hyppäisin siinä vaiheessa, jos olisin liputtanut hulluna jonkun toisen puolesta. En mitenkään”.

Lauri Ihalainen on ilmoittanut, ettei ole missään tilanteessa käytettävissä.

Oulun Virpi Jääskön mielestä Urpilainen on kasvanut valtiomiesluokkaan. Pohjanmaan Kirsi Kandolin sanoo, että Urpilainen ”tietää, mitä talouskriisi tarkoittaa ja on hoitanut hirveän hyvin valtiovarainministerin hommia. Lisäksi hän on tuonut puolueeseemme paljon uutta. Ay-väkeä on päässyt hyvin esiin, kun ajatellaan pelkästään Lauri Ihalaista, joka on ministerinä”.

Antti Rinteen ainoa tukija on Kaakkois-Suomen Satu Taavitsainen.

”Palkansaajien, eläkeläisten ja lapsiperheiden elinolojen parantaminen sekä julkisten palveluiden puolustaminen on Sdp:n perustehtävä. Tämä on perinteisesti toiminut Sdp:n ja ay-liikkeen yhteistyönä. Nyt kansalaisten luottamus on pahasti kadonnut”, Satu Taavitsainen perustelee Antti Rinteen tukemista.

Mainos