”SDP:n nykyjohdolla tuskin pyrittäisiin edes EU:iin”

Lasse Lehtisen mielestä Natosta puhuminen on SDP:ssa julistettu periaatteiden vastaiseksi.

Entinen SDP-poliitikko kirjailija Lasse Lehtinen on jakanut Facebookissa Verkkouutisten jutun ex-meppi Liisa Jaakonsaaren (sd.) Nato-näkemyksistä.

– Turvallisuuspolitiikka on luku sinänsä. Sillä alueella SDP on etääntynyt kauimmaksi länsimaisesta sosialidemokratiasta, Lasse Lehtinen kirjoittaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lehtinen toteaa Naton syntyessä monen johtavan sosialidemokraatin olleen sitä perustamassa, etenkin Britannian Ernest Bevinin ja Norjan Trygve Lien. Lehtinen huomauttaa monen sosialidemokraatin toimineen Naton pääsihteerinä, myös parhaillaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Naton idea yhdisti Euroopan sosialidemokraattisten puolueiden oikeiston ja vasemmiston, eikä keskusteluun sotkettu muita aatteellisia riitoja. Suhtautumisesta Natoon ei myöskään lyöty sellaista leimaa, kun siitä on Suomessa tehty SDP:n jäsenten välille. Jäsenyydestä puhuminen on tuomiojalaisten toimesta julistettu ikään kuin periaateohjelmien vastaiseksi.

Hänen mielestään ajatus on sinänsä merkillinen, sillä ”Natoon liittyminen olisi itse asiassa vain liittymistä arvopohjaltaan sosialidemokraattisen yhteisön jäseneksi”.

– Nykyisellä puoluejohdolla tuskin pyrittäisiin edes EU:n jäseneksi, Lasse Lehtinen toteaa SDP:sta.

Mainos