– Molemmat vastalauseemme ovat nyt julkisia. Jokainen voi käydä itse katsomassa, miten asia on. Niistä käy hyvin ilmi se, että SDP:n mielestä hallitus ei ollut kyennyt hankkimaan riittävää tietoa ja luotettavia vaikutusarvioita, joiden pohjalta kyettäisiin päätöksentekoon, Antti Lindtman sanoo tiedotteessaan.
– Toisin sanoen Kreikan esityksen pohjalta ei ollut edellytyksiä käynnistää ohjelmaneuvotteluita. Pallo on nyt Kreikalla, kuten puheenjohtaja Antti Rinnekin (sd.) on todennut. Sen pitää tehdä toimia luottamuksensa palauttamiseksi ennen kuin voidaan ottaa kantaa, mikä on järkevä etenemispolku, hän jatkaa.
Antti Lindtmanin mukaan eri asia sitten on, onko siinä järkeä, että valtionpäämiehet askartelevat Kreikan kauppojen aukioloaikojen kanssa ja ryhtyvät sekaantumaan maiden työehtosopimustoimintaan, kuten huippukokouksen päätelmistä olemme saaneet lukea.
– Vähentääkö se maan alijäämää, että kreikkalainen S-market on auki läpi yön? Tuskin.
Antti Lindtmanin mielestä oleellisimmat kysymykset ovat kuitenkin vastausta vailla. Mitä tarkoittavat velkahelpotukset, joita päätelmissä luvataan?
– SDP:n mielestä sellaisia sopimuksia ei voi hyväksyä, joissa Suomi menettää saatavansa ja joissa rikotaan EU:n no bailout -kieltoa. Vakuuksista on pidettävä kiinni kaikissa olosuhteissa. Soisi ulkoministeri Soininkin ymmärtävän tämän asian sen sijaan, että hän keskittyy totuuden muunteluun, vaikka kuinka tukipakettipaniikki pukkaa, hän sanoo.