SDP:n kansanedustaja toivoo punamultaa ja kokoomusta oppositioon

Kansanedustaja Jukka Gustafsson toivoo punamultaa hallituksen pohjaksi.

Jukka Gustafssonin mielestä keskustan kanssa on perinteisesti ollut helpompaa löytää yhteisymmärrys siitä, miten Suomesta kehitetään oikeudenmukaista ja tasapainoista yhteiskuntaa kuin esimerkiksi kokoomuksen kanssa.

Kokoomukselle hän soisi paikan vaihteeksi oppositiossa.

– Keskustan kynnyskysymykset kannattaa ottaa tosissaan neuvottelujen kohteeksi. Keskustan vaalitappio voi kuitenkin ottaa niin lujille, ettei hallitusvastuu kiinnosta puoluetta riittävästi, epäili Gustafsson vappupuheessaan.

– Keskustapuolueen kannatus ei välttämättä kasva oppositiossa, jossa todennäköisesti perussuomalaiset ovat jo kokonsa tähden pääoppositiopuolue, jos he eivät hallitukseen etene, Gustafsson uumoili.

Hänen mukaansa on ollut hyvä asia, että SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne on pitänyt perussuomalaisia samanarvoisena potentiaalisena hallituspuolueena kuin kaikkia muitakin.

– Aika pian olemme tässä asiassa viisaampia, hän sanoi.

Mainos