SDP:n kansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropponen kertoo joutuneensa valtapelien pelinappulaksi ja tulleensa huonosti kohdelluksi. Hän on sen vuoksi sairastellut pitkin syksyä, kertoo Karjalainen.
Mäkisalo-Ropponen avautui tilanteestaan Facebook-päivityksessään.
– Jouduin ilman omaa syytäni, tahtomattani, tietämättäni ja täysin suojaamattomasti valtapelien pelinappulaksi. En ole ikinä kokenut sellaista. Ajauduin aikamoisen kriisin keskelle ja masennuin, Mäkisalo-Ropponen kirjoitti Facebookissa.
Mäkisalo-Ropposen mukaan kyse on psyykkisestä alakulosta, joka voi heikentää elimistön puolustusmekanismeja, ja sen vuoksi hänon sairastanut kaikki liikkeellä olevat taudit. Mistään vakavammasta ei hänen mukaansa kuitenkaan ole kyse.
Kansanedustaja ei ole halunnut kertoa tässä vaiheessa tarkemmin, mitä on tapahtunut. Hän sanoi Karjalaiselle pohtineensa myös uransa jatkoa. Verkkouutiset ei tavoittanut Mäkisalo-Ropposta.
Mäkisalo-Ropponen on kolmannen kauden kansanedustaja Joensuusta. Hän on ollut Savo-Karjalassa puolueensa ääniharava toistuvasti. Viime eduskuntavaaleissa hän keräsi yli 8[nbsp]200 ääntä.
Mäkisalo-Ropponen on eduskunnan tarkastusvaliokunnan varapuheenjohtaja ja tulevaisuusvaliokunnan jäsen sekä perustuslakivaliokunnan varajäsen. Viime vaalikaudella hän oli työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan jäsen ja sitä ennen sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen. Hän on ollut myös SDP:n eduskuntaryhmän työvaliokunnan jäsen kaksi vaalikautta.
Tiedossa ei ole, liittyykö Mäkisalo-Ropposen esille nostama valtapeli ministerinimityksiin, valiokuntapaikkojen jakoon tai muihin valintoihin.
Mäkisalo-Ropponen on nostanut kansanedustajana esille erityisesti vanhustenhoidon ongelmia.