SDP:kin vaatii Palestiinan tunnustamista – ”Eivät ymmärrä, mitä ehdottavat”

Opposition kansanedustajat kehottavat Suomea edistämään kahden valtion mallia.
Israelin ja Gazan välinen raja toukokuun lopulla. / AFP / LEHTIKUVA / AHMAD GHARABLI
Israelin ja Gazan välinen raja toukokuun lopulla. / AFP / LEHTIKUVA / AHMAD GHARABLI

Monet SDP:n, vasemmistoliiton ja vihreiden poliitikot ovat vaatineet Suomea tunnustamaan Palestiinan.

Eduskunnan ulkoasiainvaliokunnassa toimivat SDP:n jäsenet kehottivat viime viikolla pääministeri Petteri Orpon (kok.) hallitusta ryhtymään toimiin asian suhteen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kansanedustajien mukaan Palestiinan laajemmalla tunnustamisella voisi olla merkittävä vaikutus Israelin sotatoimien pysäyttämiseksi. Ranska ja Saudi-Arabia ovat kokoamassa kansainvälisiä toimijoita rauhankonferenssiin kesäkuussa.

Kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti varoittaa, että Palestiinan tunnustaminen antaisi erävoiton Gazaa hallitsevalle terroristijärjestö Hamasille. Sammallahden mukaan tämä johtaisi demokratian sekä naisten ja seksuaalivähemmistöjen oikeuksien kaventumiseen alueella.

Kansanedustaja Atte Kaleva (kok.) katsoo, ettei ”vihervasemmisto hyvesignaloidessaan itsekään ihan ymmärrä, mitä ovat ehdottamassa”.

– Kun vasemmistossa nyt kiihkoillaan Palestiinan tunnustamisella niin toivoisin, että tunnustamista ajavat kertoisivat selkeästi, kenen ajattelevat tuota uutta tunnustettavaa Palestiinan valtiota johtavan. Olisiko se Gazassa vaaleilla demokraattisesti valtaan äänestetty terroristijärjestö Hamas, Länsirannalla samoin demokraattisissa vaaleissa valtaan äänestetty, korruptoitunut ja nykyään hyvin epäsuosittu Fatah/PLO, vai odotetaanko, että jostain nousee esiin joku uusi, puhtoisempi toimija, Atte Kaleva kysyy viestipalvelu X:ssä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jos se on tuo uusi toimija, niin toivoisin että selkeästi kerrottaisiin mikä tällainen taho oikein olisi. Ilman näitä tarkennuksia on puhe Palestiinan tunnustamisesta aika onttoa, Kaleva jatkaa.

Mainos