”Sdp olisi alakynnessä suhteessa porvaripuolueisiin”

Sdp:n puoluesihteerin mukaan heidän kenttänsä mielipiteet halusta hallitukseen jakautuvat kahtia.

Demokraatissa Sdp:n puoluesihteeri Reijo Paananen pohtii kysymystä, voiko puolue edes haluta hallitukseen saavuttamallaan vaalituloksella.

– Kysymys on siitä, millä tavalla meidän ajamamme tavoitteet muuttuvat todellisuudeksi. Siinä yhteydessä pitää katsoa, mikä on vaalivoittajan halu lähteä keräämään hallituspohjaa. Sitten pitää katsoa, minkälaista ohjelmaa siitä lähtee tulemaan ja verrata sitä tilanteeseen, jossa emme olisi mukana, Reijo Paananen sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa maanantaiaamun palaute ”kentältä” pyrkimisestä hallitukseen oli fifty-fifty.

Demokraatin pääkirjoituksessa Antti Vuorenrinne toteaa, että hallitusneuvotteluissa ”nykyisillä kannatuslukemilla puolueen painoarvo on kuitenkin aikaisempaa heikompi. On suuri kysymys, kuinka paljon Sdp voisi saada itselleen tärkeitä asioita hallitusohjelmaan, jos se sinne asti pääsee tai ylipäätään lähtee”.

– Hallituksessa Sdp olisi joka tapauksessa alakynnessä suhteessa porvaripuolueisiin, Demokraatti kirjoittaa.

Mainos