Eduskunnan suuri valiokunta otti keskiviikkona kantaa EU–USA-vapaakauppasopimukseen eli TTIP:hen. Valiokunnan demariryhmän mukaan sopimus voi parhaimmillaan tuoda uusia työpaikkoja ja talouskasvua Eurooppaan sekä parantaa yritysten markkinoille pääsyä.
– Ihanteellisessa tilanteessa vapaakauppajärjestelmä estää markkinoiden ajautumisen tilaan, jossa markkinoita hallitsevat vain muutamat suuret toimijat. Vapaakauppa voi luoda tilaa ja menestymisen edellytyksiä pienille yrityksille. Myös TTIP:llä on suuri potentiaali, joka olisi tärkeä hyödyntää tilanteessa, jossa Eurooppa kärsii jo kauan jatkuneesta investointivajeesta ja lähes olemattomasta talouskasvusta, valiokunnan demariryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen totesi.
Demareiden mukaan sopimusneuvotteluille on kuitenkin asetettava tiukat reunaehdot.
– Sopimuksen on hyödytettävä yhteiskuntia kokonaisuudessaan, ja sen on tuotava vakautta palvelumarkkinoille, turvattava julkiset palvelut ja mahdollistettava paikallisen pienyrittäjyyden kehittäminen.
Lisäksi valiokunnan demariryhmä katsoo, että julkisten palvelujen rajaaminen pois sopimuksen piiristä on äärimmäisen tärkeää, ja julkisen palvelun määritelmän on oltava selkeä ja kattava. Myös sosiaali- ja terveyspalvelut on demareiden mukaan jätettävä sopimuksen ulkopuolelle riippumatta niiden järjestämis-, rahoittamis- ja tuottamistavasta nyt tai tulevaisuudessa.