Kansanliikkeen presidenttiehdokas Sauli Niinistön kampanja on ehdokkaista ensimmäisenä jättänyt presidentinvaalin vaalirahoituksen ennakkoilmoituksen. Sen mukaan vaalikampanjan kulut ja rahoitus ovat 1,5 miljoonaa euroa.
Kampanjan tiedotteen mukaan Sauli Niinistön presidentinvaalikampanjaa on tukenut yhteensä yli 400 lahjoittajaa.
– Sauli Niinistön vaalikampanjan budjetti on suunniteltu 1,0–1,5 miljoonan euron välille. Vaalibudjetiksi on tarkentunut 1,5 miljoonaa euroa. Varainhankinta on saatu vastaamaan budjettia, joten aktiivinen rahankeräys kampanjan osalta voi päättyä, tiedotteessa todetaan.
– Kampanjan osalta on edelleen mahdollista hankkia kysyttyjä vaalituotteita, kuten mukeja, pipoja, kahvia ja heijastimia. Myyntiä tehdään alueellisesti Cafe Niinistöissä, eri tapahtumissa sekä verkkokaupassa, kampanja jatkaa tiedotteessaan.
Yksityisiltä lahjoittajilta kampanjalle saatu tuki on rahoitusilmoituksen mukaan noin 726 000 euroa. Yrityksiltä saatu tuki on noin 513 000 euroa.
Kampanjan suurin kuluerä ovat vaalitilaisuudet, joihin menee 400 000 euroa. Vaalimainontaan lehdissä menee 310 000 euroa, televisiossa 125 000 euroa ja tietoverkoissa 90 000 euroa.
Ennakkoilmoituksessa on listattu lain vaatimalla tavalla ne henkilöt ja yhteisöt, jotka ovat antaneet kampanjalle vähintään 1 500 euron tukisuorituksen. Tällaisia yksityishenkilöitä on 81 ja yrityksiä 55.
Suurimmat lahjoitukset ovat kooltaan 15 000 euroa. Yksityishenkilöistä tuon summan ovat antaneet tahoillaan Mikko Kodisoja, Matti Alahuhta, Jari Paasikivi, Leena Niemistö, Jorma Ollila, Ilkka Paananen, Sirkku Soini, Juha Metsälä, Mauno Savolainen, Lassi Leppinen, Jari Ovaskainen, Petri Styrman, Janne Snellman, Risto Siilasmaa ja Ilpo Kokkila.
Yhteisörahoittajista Yksityisyrittäjäin Säätiö on antanut kampanjalle 100 000 euroa ja Stiftelsen för det tvåspråkiga Finland 55 000 euroa.
Ilmoituksen vapaaehtoisen erittelyn mukaan ”rahoitusta on saatu ennakkoilmoituksen jättämiseen mennessä 1 424 115 euroa. Loppuosa vielä kattamattomasta rahoituksesta (75 885 euroa) tulee koostumaan esimerkiksi tuotemyynnistä sekä alueellisesta toiminnasta”.
LUE MYÖS:
Sauli Niinistön kansanliike kerää itse varansa – ei puoluerahoitusta (VU 22.9.2017)





