Sauli Niinistö IS:lle: Näin Vladimir Putin ja Donald Trump saatiin Suomeen

Tasavallan presidenttiin oltiin yhteydessä ennen juhannusta.

Tasavallan presidentti Sauli Niinistö kertoo Ilta-Sanomissa, että kaksi korkean tason virkamiestä, venäläinen ja suomalainen, ottivat suomalaisvirkamiehen kautta häneen yhteyttä ennen juhannusta. Niinistöltä kysyttiin alustavasti, voisiko Suomi toimia Vladimir Putinin ja Donald Trumpin huippukokouksen järjestäjänä.

– Totta kai alustava vastaus oli, että Suomi tarjoaa hyviä palveluksia edelleen, Niinistö sanoo IS:lle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa ennen huipputapaamista käydyissä diplomaattisissa keskusteluissa on löydetty toimiva yhteys. Niinistö muistuttaa, että molempien maiden asevoimien komentajat olivat Suomessa kesäkuussa.

Trumpin ja Putinin keskustelujen aiheet ovat julkisuudessa olleiden tietojen mukaan Syyria, Ukraina sekä aseriisunta tai ainakin jonkin tasoinen asevalvontakontrolli. Erityisesti aseistariisunnan nouseminen keskusteluaiheeksi olisi Niinistön mielestä suotavaa.

– Onko siinä yhteinen maali valmisteilla, sitä en pysty sanomaan, Niinistö sanoo.

Hän suhtautuu tapaamiseen myönteisesti mutta näkee myös uhkakuvia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Niitä jokainen kohdallaan spekuloi lujaa. Jos kauppasota, jos Nato-kokous epäonnistuu, jos sitä ja tätä. Ne ovat jos-sanan takana. On syytä toimia niin, että huonot vaihtoehdot minimoidaan, se koskee myös Suomea EU:n jäsenenä. Toivotaan parasta, mutta varaudutaan pahempaan. Osataan valmistautua takaiskuihin.

Niinistö sanoo olleensa hyvin huolestunut siitä, ”että maailma napaistuu, kansainvälinen politiikka henkilöityy”.

– Olen myös ollut sitä mieltä, että Yhdysvaltojen ja Venäjän on käytävä kahdenvälistä keskustelua, mutta niillä ei voi puuttua Eurooppaa koskeviin asioihin ohi Euroopan. Sellaiseen on riski kasvanut, koska EU ei ole yhtenäinen eikä tarpeeksi vahva toimija kansainvälisessä politiikassa, Niinistö sanoo.

Mainos