Sauli Niinistö: Ei mikään täydellinen yllätys

Sauli Niinistö sanoo Yle Uutisten mukaan, ettei hallitus ole perustuslain mukaan sellaisessa tilanteessa, että ennenaikaisia vaaleja tarvitsisi järjestää.

Tasavallan presidentti arvioi kuitenkin, että syksystä tulee hallitukselle vaativa.

Niinistö kertoi Ylen mukaan Sveitsin liittopresidentti Didier Burkhalten vierailun yhteydessä Helsingissä, että pääministeri Jyrki Katainen (kok.) on pitänyt häntä ”ajan tasalla” tilanteesta. Niinistö ei yllättynyt Kataisen ilmoituksesta.

– Hänhän taisi jo viime syksynä sanoa, että hän kertoo sitten keväällä, jotenka sellainen ilmoitus nyt kuitenkin tavallaan herättää kaikki mahdollisuudet. Ei kai tämä siinä mielessä ollut mikään täydellinen yllätys, Niinistö sanoo Ilta-Sanomien mukaan.

Katainen ilmoitti lauantaina, ettei tavoittele jatkokautta kokoomuksen puheenjohtajana. Näin ollen hän jättää myös pääministerin tehtävät.

Mainos