Eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunta on tänään hyväksynyt mietinnön hallituksen esityksestä laiksi korkeakouluopiskelijoiden terveydenhuollosta.
Kokoomuksen kansanedustaja Sari Sarkomaan mukaan lain myötä ammattikorkeakouluopiskelijat siirtyvät vihdoinkin Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön (YTHS) palveluiden piiriin.
Kaikille korkeakouluopiskelijoille yhteinen YTHS tuo korkeakouluopiskelijat viimein tasa-arvoiseen asemaan opiskeluterveydenhuollossa.
– Opiskeluterveydenhuoltoa koskevan lain eteneminen on mittava terveysloikka. Olen iloinen, että tämä kokoomuksen ja opiskelijajärjestöjen pitkäaikainen tavoite etenee. Seuraavaksi mietintö siirtyy eduskunnan istuntosalin päätettäväksi, Sari Sarkomaa toteaa tiedotteessa.
Tähän mennessä AMK-opiskelijoiden terveydenhuolto on ollut kuntien vastuulla ja palveluissa on ollut paikoin suuriakin paikkakuntakohtaisia eroja ja puutteita.
– Olen erityisen tyytyväinen lakiesityksen rahoitusratkaisuun, joka turvaa korkeakouluopiskelijoiden yhdenvertaiset palvelut. Uudistuksen tavoitteena on turvata korkeakouluopiskelijoiden opiskeluterveydenhuollon palvelut valtakunnallisesti ja parantaa palveluiden laatua sekä saatavuutta, Sarkomaa kertoo.
Uudistuksen myötä Kela vastaisi korkeakouluopiskelijoiden opiskeluterveydenhuollon järjestämisestä ja YTHS:n palveluiden tuottamisesta.
Uudistuksessa korkeakouluopiskelijoiden terveydenhuolto rahoitetaan suurilta osin valtion varoista (77 prosenttia) ja neljäsosa palveluista rahoitetaan opiskelijoilta perittävillä pakollisilla terveydenhuoltomaksuilla (23 prosenttia).