Ilmatieteen laitoksen perjantaisen ennusteen mukaan voimakas matalapaine liikkuu lauantaina Suomenlahtea pitkin itään ja siihen liittyen Etelä-Suomeen leviää yön kuluessa sakea lumipyry.
Samalla myös etelän ja idän välinen tuuli voimistuu, mutta matalapaineeseen liittyvät hyvin voimakkaat länsituulet jäävät selvästi Suomen eteläpuolelle.
Lumisade on voimakkainta maan eteläosassa aamulla ja se tekee ajokelistä erittäin huonon. Päivän kuluessa lumisateet leviävät hieman heikentyneinä paikoin myös maan keskiosaan ja etelärannikolla sade muuttuu ajoittaiseksi.
Lämpötila on lumisateessa hyvin lähellä nollaa, mutta päivällä etelärannikolla lämpötila kohoaa hieman nollan yläpuolelle. Illan aikana lunta sataa vielä maan itäosassa, kun taas lännessä pilvipeite repeilee ja sää pakastuu.
– Lunta kertyy maan eteläosassa enimmäkseen 5-10 senttiä ja itäisessä Keski-Suomessa paikoin noin viisi senttiä, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Henri Nyman.