Kokoomuksen kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan verojaoston puheenjohtaja Sampsa Kataja vastustaa jyrkästi varallisuusveron palauttamista. STTK:n puheenjohtaja Antti Palola esitti tänään, että varallisuusveron palauttamista pitäisi selvittää.
– Varallisuusveron palauttaminen päinvastoin kannustaisi muuttamaan omaisuutta muotoon, jossa se on veron ulottumattomissa, Kataja sanoo.
Kataja huomauttaa, että Suomessa on jo käytössä varallisuusvero kiinteistöveron muodossa.
– Kiinteistöveron parhaita puolia on se, että henkilö voi itse vaikuttaa sen tasoon ja arvioida kuinka suuri osa varallisuudesta kannattaako sijoittaa kiinteistöihin. Ylisuuret panostukset ovat pois esimerkiksi mahdollisuuksista sijoittaa pääomia työllistäviin kasvuyrityksiin, Kataja vertaa.
– Kun tiedämme, että työn verotus on talouskasvulle kaikkein pahinta myrkkyä, on ollut perusteltua siirtää painopistettä kohti kiinteistöveroa. Toisaalta kiinteistöveroa on melko mahdotonta kiertää, eikä maita ja mantuja voi kuljettaa ulkomaille. Siksi valitulla tiellä on syytä jatkaa edelleen, Kataja linjaa.
Kataja jakaa Palolan huolen siitä, että Suomessa pääomat eivät ole riittävän aktiivisessa käytössä.