Suomalaisten pörssiyhtiöiden osingonjako ei keskity enää entiseen tapaan kevääseen. Yhä useampi yhtiö jakaa osinkonsa kahdessa tai neljässä erässä, kun kvartaaliosingot ja puolivuosittaiset osingot ovat yleistyneet Helsingin pörssissä. Asiasta kertoo Talouselämä.
Kvartaaliosingolla tarkoitetaan osinkoa, joka maksetaan omistajille neljä kertaa vuodessa. Malli alkoi yleistyä Suomessa 2010-luvun lopulla. Kvartaaliosinkoja ovat jakaneet muun muassa Nokia, Kesko, Telia ja Citycon. Osa yhtiöistä, kuten Sampo ja Mandatum, on pitäytynyt yhdessä maksuerässä.
Taustalla vaikuttavat yhtiöiden kansainvälistyminen, kassanhallinta ja kansainvälisten käytäntöjen seuraaminen. Yhdysvalloissa neljä kertaa vuodessa maksettava osinko on ollut vakiintunut tapa jo pitkään.
Sijoittajalle useampi maksuerä tuo tasaisempaa kassavirtaa. Yhtiölle se voi helpottaa maksuvalmiuden ja pääoman hallintaa, kun suuri osinko ei lähde kassasta kerralla. Pienempiin eriin jaettu osinko voi myös loiventaa osingon irtoamispäivän kurssilaskua.
Proprius Partnersin salkunhoitaja Mika Heikkilä arvioi, että osingonjaon rytmillä ei ole salkunhoitajille suurta merkitystä, kunhan ratkaisu on liiketoiminnallisesti perusteltu. Hän pitää esimerkiksi Nordean siirtymistä kaksi kertaa vuodessa maksettavaan osinkoon onnistuneena.
– Yhtiöiden tulisi toimia omien lähtökohtiensa ja liiketoimintansa luonteen mukaisesti. Jos yhtiö kopioi kvartaaliosinkomallin vain siksi, että se on muodikasta, se saattaa toimia vastoin omistajien etua. Sijoittajien kannalta on olennaista, että johto kykenee perustelemaan ratkaisunsa ja toimimaan tavalla, joka maksimoi pitkän aikavälin arvon, Heikkilä arvioi.