Saksan yritysten odotukset hieman vahvistuneet

Koronavirus ei kyselyn perusteella ole helmikuussa vaikuttanut maan talouteen.

Saksalaisten yritysjohtajien mielialat ovat tutkimuslaitos Ifon mukaan parantuneet hieman helmikuussa. Vaikka heidän arvionsa yritystensä nykytilanteesta ovat hieman heikentyneet, niin seuraavan kuuden kuukauden kehitykseen suhtaudutaan vähemmän pessimistisesti.

Ifo arvioikin, että koronavirus ei toistaiseksi ole vaikuttanut mitenkään Saksan talouteen. Kyselyn tulosten ja muiden indikaattorien perusteella laitos arvioi maan talouden kasvavan tammi-maaliskuussa 0,2 prosenttia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Saksan teollisuudessa mielialat ovat kohentuneet jo kolme kuukautta. Arviot nykytilanteesta ovat heikentyneet, mutta odotukset tulevasta ovat vahvistuneet. Kysyntä ja tilaukset ovat hieman elpyneet.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sen sijaan palvelusektorilla ja kaupan alalla ollaan aiempaa synkempiä sekä nykytilanteesta että lähikuukausien kehityksestä. Vain vähittäiskaupan odotukset kasvoivat helmikuussa.

Rakennusalalla yritysten arvio nykytilanteestaan parani hieman, mutta odotukset olivat aiempaa huonommat.

Ifon yritysbarometrin indeksi nousi tammikuun 96 pisteestä 96,1 pisteeseen helmikuussa.

Mainos