Etelä-Saksan Würzburgissa tapahtui perjantaina veitsi-isku. Iskussa kuoli kolme ihmistä ja loukkaantui useita, osa hengenvakavasti. Asiasta uutisoi ZDF.
Teosta epäillään 24-vuotiasta somalia, joka on asunut Würzburgissa vuodesta 2015 lähtien. Mies on asunut viime aikoina kodittomien turvakodissa. Epäillyn kerrotaan osoittaneen aiemmeinkin väkivaltaisia taipumuksia ja myös olleen psykiatrisessa hoidossa.
Teon tausta on toistaiseksi epäselvä. Uhrien ja tekijän ei uskota tunteneen toisiaan.
Poliisi ampui hyökkääjää pidätystilaneteessa, osuen hyökkääjää jalkaan. Epäilty on viety sairaalaan.
Baijerin osavaltion sisäministeri Joachim Herrmann tuomitsi hyökkäyksen ”kauheana tekona”, ja vakuutti, että loukkaantuneiden hoitamiseksi tehdään kaikki mahdollinen.
– Voin vain rukoilla näiden ihmisten puolesta juuri nyt, Herrmann totesi ZDF:lle.
Herrmann ei myöskään sulje pois islamistista motiivia hyökkäykseen. Erään silminnäkijän mukaan hyökkääjä huusi ”Allahu Akbar” (”Jumala on suuri”), mikä viittaisi islamistiseen taustaan.
Würzburgissa tapahtui lähes viisi vuotta sitten samankaltainen isku. 18. heinäkuuta 2016, neljä ihmistä loukkaantui vakavasti 17-vuotiaan afgaanipakolaisen hyökätessä kirveellä aluejunamatkustajien kimppuun kirveellä. Poliisi ampui tekijän.