Saksa on laskenut tämän vuoden kasvuennusteensa nollaan, kertoo Financial Times.
Aiemmin Saksan hallitus odotti maan bruttokansantuotteen kasvavan tänä vuonna 0,3 prosenttia, mutta Yhdysvaltain kauppapolitiikan luoma epävarmuus on heijastunut kielteisesti viennistä riippuvaisen Saksan talouteen.
Saksa on kärsinyt viime vuosina pisimmästä taantumasta sitten toisen maailmansodan. Saksan bruttokansantuote supistui viime vuonna 0,2 prosenttia ja vuonna 2023 0,3 prosenttia.
Saksa on Euroopan suurin talous ja Suomen tärkein vientimaa. Maanosan talousveturin ongelmat näkyvät myös Suomen taloudessa.
Saksan tuleva liittokansleri on Friedrich Merz on kertonut, että hallitus aikoo elvyttää taloutta lisäämällä velkarahoitteisesti menoja infrastruktuuriin ja puolustukseen, purkamalla sääntelyä ja tarjoamalla verotukia investoinneille.
Hallitus ennustaa talouden kasvavan ensi vuonna noin yhden prosentin verran.





