Saksan ja Ranskan johtajat “uhrasivat” Ukrainan Minskissä käydyissä rauhanneuvotteluissa omien taloudellisten etujensa vuoksi, sanoo Euroopan parlamentin varapuhemies Ryszard Czarnecki.
”Saksan liittokansleri Angela Merkel ja Ranskan presidentti Francois Hollande uhrasivat Ukrainan ajaen omien maidensa taloudellisia etuja ilman EU:n osallistumista rauhanneuvotteluihin”, Czarnecki sanoi Kontrakty.ua:lle.
Englannissa syntynyt puolalainen Czarnecki totesi Window on Eurasia -sivuston käännöksen mukaan, että ”Moskova hyötyy rauhanneuvotteluissa solmitusta tulitaukosopimuksesta ehdottomasti enemmän kuin Kiova”.
”Tämä ei ole voitto Ukrainalle. Uskon, että Moskovassa iloitaan enemmän kuin Kiovassa.
Ryszard Czarnecki pitää valitettavana, että eräät eurooppalaiset maat ”haluavat rauhaa hinnalla millä hyvänsä” ja onnistuivat tässä.
Czarnecki sanoi myös uskovansa, että Venäjän tukemat itäukrainalaiset separatistit eivät pysähdy valtaamilleen alueille vaan jatkavat etenemistään.