Täällä vihapuheesta voi saada 50 miljoonan euron sakot

Sosiaalisen median yhtiöitä uhkaa Saksassa jättisakot, jos laittomiin julkaisuihin ei puututa vuorokauden kuluessa.

Saksa pani vuodenvaihteessa täytäntöön lain, joka määrää sosiaalisen median yhtiöt poistamaan vihapuheeksi ja valeuutisiksi luokitellun sisällön palveluistaan. Asiasta uutisoi BBC.

Sosiaalisen median palvelut voivat joutua maksamaan jopa 50 miljoonan euron sakon, jos laittomia julkaisuja ei poisteta 24 tunnin kuluessa ilmoituksesta.

Lain tavoitteena on kitkeä vihapuhetta ja muita laittomia julkaisuja erityisesti Facebookissa, Twitterissä ja Youtubessa. Laki koskee palveluita ja mediasivustoja, joilla on yli kaksi miljoonaa käyttäjää.

Facebookin kerrotaan palkanneen satoja työntekijöitä, joiden tehtävänä on käsitellä ilmoituksia sekä seurata nykyistä tehokkaammin ihmisten julkaisuja.

Laki tuli voimaan lokakuun alussa, mutta sosiaalisen median yhtiöillä oli vuoden loppuun asti aikaa valmistautua siihen.

Mainos