SAK:n edunvalvoja: Työnantajien etuoikeutta tulkita sopimuksia on syytä rajata

Työehtosopimuksia koskevissa kiistoissa ratkaisuja on haettava yhteistyössä työntekijöiden kanssa, vaatii SAK:n edunvalvontajohtaja Janne Metsämäki.

SAK:n mukaan joka kolmas SAK:lainen luottamushenkilö kertoi viime joulukuussa tehdyssä kyselyssä työnantajansa rikkovan työpaikalla noudatettavia lakeja ja sopimuksia.

– Kyselyjen tulokset osoittavat, että työnantajien etuoikeutta tulkita sopimuksia on syytä rajata. Työehtosopimuksia koskevissa kiistoissa ratkaisuja on haettava yhteistyössä työntekijöiden kanssa. Yksipuolinen sanelu vain kärjistää työpaikan ongelmia, Janne Metsämäki toteaa SAK:n tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Marraskuun alussa tehdyssä kyselyssä yli 70 prosenttia SAK:laisista luottamushenkilöistä oli SAK:n mukaan sitä mieltä, että henkilöstöpolitiikan ja neuvottelukulttuurin parantaminen vähentäisi työtaisteluja merkittävästi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lisäksi 58 prosenttia luottamushenkilöistä kertoi työpaikan sopimusten tulkinnan aiheuttavan erimielisyyttä työnantajan kanssa useammin kuin kerran vuodessa.

SAK tulkitsee vastauksia niin, että työtaistelut johtuvat useimmiten työnantajien asenteesta.

– Iso osa työtaisteluista voitaisiin välttää kehittämällä yritysten neuvottelukulttuuria. Neuvottelujärjestelmän ongelmana on, ettei kaikilla työpaikoilla neuvotella, Metsämäki arvioi.

Mainos