Palkansaajajärjestö SAK on julkaissut verkkosivuillaan seksuaalisen ja sukupuolisen häirinnän kieltävät ohjeet, joissa annetaan neuvoja uhrille, häirintää todistaville työtovereille ja häiritsijälle.
SAK korostaa, että työnantajalla on vastuu suojata työntekijänsä sekä puuttua asiakkaiden häiritsevään ja uhkailevaan käytökseen.
– Työnantajan velvollisuutena on antaa työntekijöilleen valmiita toimintamalleja ahdistelun ja häirinnän varalle. Julkisissa ja yksityisissä palveluissa on paljon ammatteja, joissa asiakkaiden sopimaton käyttäytyminen on jopa riski työturvallisuudelle, SAK:n tasa-arvovastaava Tapio Bergholm toteaa järjestön tiedotteessa.
Palvelualojen ammattiliitto PAM teki viime vuonna kyselyn, johon vastanneista naisista 45 prosenttia kertoi joutuneensa asiakkaan häirinnän kohteeksi. Kyselyn mukaan häirintä on erityisen yleistä niillä aloilla, joilla työntekijät kohtaavat humalaisia asiakkaita.
Bergholm muistuttaa, että seksuaalinen häirintä on aina vallankäyttöä, vaikka häiritsijän omasta mielestä teot olisivat vain huumoria.
– Kaikilla työntekijöillä on ihmisoikeudet, eikä seksuaalisen häirinnän sietämisen pitäisi olla osa mitään ammattia, hän painottaa.
Asiakkaiden häiritsevästä käytöksestä joutuvat kärsimään myös esimerkiksi hoitoalojen työntekijät.
– Jos asiakkaan käytökseen ei voida vaikuttaa esimerkiksi sairauden vuoksi, on työnantajan velvollisuus tehdä muita järjestelyitä työpaikalla. Työpaikkojen keskustelukulttuurin tulisi olla sellainen, että kaikki voivat puida yhdessä häirinnän kokemuksia, Bergholm huomauttaa.