SAK:n hallitus kertoo pitävänsä työmarkkinoiden tulevaa neuvottelukierrosta hyvin merkittävänä Antti Rinteen (sd.) hallituksen 75 prosentin työllisyystavoitteen kannalta.
– Kun talousennusteet ovat muuttumassa epäselvemmiksi, työmarkkinaratkaisujen merkitys korostuu koko yhteiskunnan kannalta, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta toteaa tiedotteessa.
Hänen mukaansa sopimusten päättymisajankohtia tulisi tiivistää lähemmäs toisiaan.
– Kilpailukykysopimus osoitti, että ylilyönnit työehtosopimusneuvotteluissa johtavat vaikeisiin ristiriitoihin. Tasoltaan oikeilla ja kestoltaan riittävän pitkillä sopimuksilla saavutetaan talouteen tasaisuutta ja työmarkkinoille ennustettavuutta, Eloranta jatkaa.
SAK:n jäsenliitot tukevat kierroksen avaavan Teollisuusliiton tavoitteita saada aikaan sopimus, jossa palkattomat kiky-tunnit poistetaan. Sopimuksen palkkoja korottavan tason olisi tuettava ostovoiman kehitystä ja työllisyyden vahvistumista.
– Kilpailukykysopimuksessa tehdyt maksunsiirrot työnantajilta työntekijöille ovat vahvistaneet pysyvästi yritysten palkanmaksu- ja investointikykyä. Näin ollen ei ole perusteltua vaatia lisäheikennyksiä työehtoihin tai sysätä ostovoimakehitys veroalennusten varaan, Jarkko Eloranta sanoo.
SAK:laiset liitot neuvottelevat omien jäsentensä puolesta, mutta painottavat yleisesti tasapuolisia ratkaisuja työmarkkinoilla. Elorannan mukaan on tärkeää, että kaikille työntekijöille saadaan varmistettua kierroksen edetessä tasoltaan vastaavat sopimukset.
– Mikäli näyttää siltä, että tämä tavoite vaarantuu, ovat liitot valmiita auttamaan toisiaan yhtäläisen lopputuloksen saavuttamiseksi, Eloranta toteaa.
Hänen huomauttaa, että matalapalkkaiset työt ovat useimmiten naisvaltaisia, ja niitä löytyy kaikilta sektoreilta: teollisuudesta, kuljetuksesta, julkisista ja yksityisistä palveluista.
– Painottamalla näitä ryhmiä edistetään solidaarisuutta ja samapalkkatavoitetta SAK:n yhteisen palkkapolitiikan mukaisesti.
Terveisiä #SAK:n hallitukselta: "kun talousennusteet ovat muuttumassa epäselvemmiksi, työmarkkinaratkaisujen merkitys korostuu". https://t.co/Q9bsNtXNjN #liittokierros #työllisyys #tes
— SAK (@duunarit) September 2, 2019