Sailas kommentoi tilannetta kauppakamarin seminaarin yhteydessä Mikkelissä keskiviikkona. Eläkkeelle jäänyt valtiosihteeri ei kannata aikeita siirtää menojen leikkauksia tuleville hallituksille. Uusia veronkorotuksia hän vierastaa.
– Jo tehdyt veronkorotuksetkin syövät ostovoimaa.
– Tietysti hallitus tekee koko ajan päätöksiä, jotka vaikuttavat seuraaviin vaalikausiin, mutta on tässä sellaista makua, että pyritään väistelemään päätöksentekoa.
Sailaksen mukaan on selvää, että jos kolme miljardia leikataan tai veroja nostetaan, sillä on myös negatiivisia vaikutuksia talouden kehittymiseen.
– Kyse on vain siitä, että ratkaisuja pitää arvioida vähän pitemmällä aikavälillä kustannusten ja hyötyjen suhteen, Sailas sanoi lehdelle.
Sailaksen mielestä lykkäyksistä puhuttaessa yhdeksän miljardiin nouseva julkisen talouden kestävyysvaje tuntuu unohtuneen.
– Kestävyysvaje ei häivy itsekseen. On aika vaikea kuvitella sellaista taloudellista kehitystä, joka sen hoitelisi.
Valtion velan kasvun taittuminenkin vaatisi kolmen miljardin leikkauksia tai veronkorotuksia.
– Ei ole sellaista vaihtoehtoa, joka ei koskettaisi suurta osaa Suomen kansaa, kun kansantaloutta kunnolla tasapainotetaan.