Sähköliiton voimankäytöstä työnantajien mukaan mittavat vahingot

Useat työnantajaliitot paheksuvat Sähköliittoa aikeista aloittaa keskiviikkona laajat työtaistelutoimet.

Työnantajaliitot Energiateollisuus, Metsäteollisuus, Palvelualojen työnantajat Palta ja Teknologiateollisuus arvioivat, että toteutuessaan SAK:laisen Sähköliiton työtaistelut aiheuttavat mittavat vahingot yrityksille, niiden alihankkijoille ja asiakkaille.

Ilmoitetut tukitoimet voivat työantajaliittojen mielestä lisäksi aiheuttaa vakavaa haittaa kotitalouksille ja maataloudelle muun muassa sähköverkkojen viankorjauksen vaarantumisen vuoksi. Liitot ihmettelevät myös Sähköliiton kieltäytymistä jopa suojelutyöstä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Juuri nyt pitäisi tukea kaikin tavoin kasvua, eikä tehdä valtapolitiikkaa, järjestöt huomauttavat yhteisessä ulostulossaan.

Työnantajaliittojen mielestä Sähköliiton suhteeton voimankäyttö ja uhittelu tukilakkoineen ovat väärä tapa reagoida asioihin. Erittäin valitettavaa on työantajien mukaan myös Sähköliiton kovaotteisuus, kun se vastasi Teknologiateollisuuden tapaamiskutsuun suoralta kädeltä lakkovaroituksella. Myös viime torstaina ilmoitetut tukityötaistelut tulivat työnanatjien mukaan täytenä yllätyksenä niiden kohteeksi joutuville ulkopuolisille liitoille ja yrityksille.

– Sähköliiton toimenpiteiden seurauksena täysin sivulliset joutuvat kärsimään, järjestöt korostavat.

Työnantajaliitot korostavat, että sähkömiesten työehdot on turvattu. Teknologiateollisuus ja SAK:lainen Teollisuusliitto ovat sopineet, että kaikkiin teknologiateollisuuden työntekijöihin sovelletaan jatkossa teollisuusliittoperiaatteen mukaisesti samaa työehtosopimusta eli niin sanottua metallin sopimusta. Tämän sopimuksen piiriin tulevat myös ne vajaat tuhat sähkömiestä, joille Sähköliitto on aiemmin tehnyt rinnakkaisen sopimuksen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Työehtoihin ei tule minkäänlaisia heikennyksiä, vaikka Sähköliitto on niin väittänyt. Työtaistelu-uhkien avulla Sähköliitto pyrkii ainoastaan säilyttämään vanhentuneet sopimusrakenteet, työnantajaliitot arvioivat.

Työnantajaliitot ovat myös arvioineet tekemiensä työehtosopimusten muodostamaa kokonaisuutta ja todenneet, ettei niillä ole mitään pyrkimyksiä laajentua toistensa tonteille.

– Syntyneen tilanteen taustalla ei siten ole mitään salattua suunnitelmaa Sähköliittoa vastaan, kuten joissain yhteyksissä on annettu ymmärtää. Sopimusrakenteiden on kuitenkin seurattava aikaansa. Ei voi olla niin, että ammattiliiton vähäinen jäsenmäärä toimialalla loisi työnantajaliitolle velvoitteen työehtosopimuksen tekemiseen. Näissä tilanteissa korostuu pienemmän liiton kyky toimia yhteistyössä. Ristiriitojen hakeminen ja työtaistelujen käynnistäminen Sähköliiton tapaan ei ole oikea tapa suhtautua toimintaympäristössä tapahtuviin muutoksiin, painottavat työnantajaliitot.

Mainos