Sääksen pesällä nyt live-huippuhetki

Petolinnun poikasten odotetaan kuoriutuvan minä hetkenä hyvänsä Saimaan Haukivedellä.

Ympäristöjärjestö WWF:n WWF:n Luontoliven verkkolähetys on käynnissä, ja sääksen poikasten odotetaan kuoriutuvan Saimaan Haukivedellä minä hetkenä hyvänsä.

– Mikä olisikaan hienompaa tosi-tv:tä, kun todistaa uljaiden petolintujen syntymää suorassa lähetyksessä, WWF:n viestinnän asiantuntija Joonas Fritze toteaa tiedotteessa.

Luontolivessä on seurattu sääksien pesintää huhtikuusta lähtien. Sääksinaaras on muninut kolme munaa, joista ensimmäisen 24. maaliskuuta, toisen 27. maaliskuuta ja kolmannen vappuaattona 30. maaliskuuta.

– Sääksenpoikanen kuoriutuu keskimäärin 37 vuorokauden kuluttua haudonnan alkamisesta. Tuo aika on kulunut tänään ensimmäisestä muninnasta, Fritze kertoo.

Sääksien elämää seurataan heinäkuun loppuun saakka, joten katsojat pääsevät todistamaan kuoriutumisen lisäksi poikasten varttumista.

Sen sijaan WWF:n Norppalive on päättynyt tältä keväältä. Suoraa verkkolähetystä saimaannorpista katseltiin tänä keväänä lähes 1,2 miljoona kertaa.

Poimintoja videosisällöistämme

– Tänä vuonna norppia ei näkynyt yhtä paljoa kuin edellisinä vuosina. Siitä huolimatta Norppaliven neljäs tuotantokausi oli onnistunut. Tavoitteemme oli nostaa tietoisuutta erittäin uhanalaisesta saimaannorpasta ja uskomme jälleen onnistuneemme siinä, Fritze kertoo.

Norppalive avattiin 7. toukokuuta. Pullervo-norppa käväisi WWF:n mukaan muutaman kerran kameran edessä, mutta poistui kuvista nopeasti. Kohokohta koettiin kuitenkin 23. toukokuuta, kun Moona-norppa viihdytti katsojia usean tunnin ajan suorassa lähetyksessä.

Tämä oli jo neljäs kevät, jolloin verkossa on voinut katsella suorana saimaannorppia. Yhteensä norppien köllöttelyä on WWF:n mukaan katsottu yli 7 miljoonaa kertaa.

– Toteutamme Norppaliven jälleen ensi keväänä. Siihen asti meidän on autettava yhdessä Moonaa, Pullervoa ja niiden erittäin uhanalaisia lajitovereita. Saimaalla asuvat ja mökkeilevät voivat tehdä arvokkaan teon ja jättää kalaverkot ja muut norpille vaaralliset kalanpyydykset pysyvästi kuivumaan, Fritze toivoo.

Norppalive on osa WWF:n viime vuonna avaamaa Luontoliveä. Tällä hetkellä Luontolivessä voi sääksien lisäksi seurata ahmojen ja metsäpeurojen elämää ja kuunnella lintujen laulua.

WWF on toteuttanut Luontoliven BCasterin, Live Eyen, Pukki Visualsin ja Franticin kanssa.

Mainos