Hallituksen eilen julkistamassa lakiluonnoksessa liikkumisen rajoittamiseksi ei ole mainintaa kirjastoista. Luonnoksen loppuun on listattu poikkeuksia, jotka mahdollistavat liikkumisen kotoa erilaisissa välttämättömiksi katsotuissa tilanteissa. Kirjastossa käyntiä ei listalla mainita.
Kirjastot ovat olleet tähänkin saakka auki monin paikoin rajoitetusti, mutta kuitenkin niin, että kirjojen haku ja palautus on ollut mahdollista.
– Siinä poikkeusluettelossa ei ole kirjastossa käyntiä eli näyttäisi siltä, että kirjastossa käyntikin olisi näiden rajoitusten piirissä, vahvistaa ylijohtaja Riitta Kaivosoja opetus- ja kulttuuriministeriöstä.
Hallitus valmistautuu rajoittamaan ihmisten liikkumista ja lähikontakteja tilapäisesti kolmen viikon ajaksi pääkaupunkiseudulla sekä Turussa.