Ruotsin vihatuin yritys on…

Yli 5 000:een vastaukseen perustuva ruotsalaisgallup kertoo, että useilla pankeilla, puhelinoperaattoreilla, energiayhtiöillä ja halpalentoyrityksillä riittää työsarkaa maineensa kohentamisessa. Ruotsin vihatuin yritys on maan suurin pankki Nordea.

– Enää ei riitä vain se, että yrityksellä on hyviä tuotteita. Sillä pitää olla myös yhteiskuntavastuu ja etiikka, joista asiakkaat ja suuri yleisö pitävät, tutkija Tony Apéria Tukholman yliopistosta sanoo Dagens Industri -lehdelle.

Yhdessä Nordean kanssa pohjille jää kehnon maineensa kanssa lentoyhtiö Ryanair. Paras mahdollinen ei ole myöskään valtiollisen rautatieyhtiö SJ:n eikä – hiukan yllättäenkin – myöskään amerikkalaisen hampurilaisketju McDonald’s imago.

Listan toisessa päässä taas komeilevat huonekalujätti Ikea sekä valtiollinen apteekkilaitos Apoteket. Kuluttajat tuntuvat pitävän myös elintarvikeketju ICAn sekä Arla Foodsin imagosta. Kannoilla tulevat verkkojätti Google sekä ”miesten Ikea” Clas Ohlson.

Finanssialan yrityksistä parhaiten pärjäsivät Länsförsäkringar ja Handelsbanken.

Kyselyssä oli mukana 60 yritystä.

Mainos