RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anders Adlercreutz sai torstaina aamupäivällä twiitin. Sen lähettäjä on tunnistetietojensa perusteella perussuomalaisten kuntavaaliehdokas Pohjanmaalla.
Kirjoittaja kehotti ottamaan kaikki maahanmuuttajat tarkasteluun. Hän sanoi Adlercreutzia niin tyhmäksi kuin edustamansa ideologia ja sanoi Ruotsia ”kaltaistesi takia” Euroopan vaarallisemmaksi maksoi.
Twiitin kirjoittaja totesi, että missä ikinä vastaanottaja liikkuukin tulee kirjoittaja katsomaan, että hän saa vielä mitä ansaitsee tulevaisuudessa.
Anders Adlercreutz kysyi ensin twiitistä kommenttia perussuomalaisten varapuheenjohtajalta ja puoluesihteeriltä.
Myöhemmin Adlercreutz twiittasi, että ”tieto tästä on eduskunnan kautta normikäytännön mukaisesti välitetty poliisille”.
Perussuomalaisten varapuheenjohtaja vastasi, että ”saamasi kommentti on täysin asiaton. Minkäänlainen uhkailu ei ole hyväksyttyä”. PS:n puoluesihteerin mukaan ”ei kyllä ole asiallista kommentointia. Tälläisten uhkailujen ei pitäisi kuulua poliittiseen keskusteluun”.