RKP:n Henriksson: ”On hyvin vaikea ymmärtää pääministeri Sipilän lausuntoa”

On hyvä asia, että hallitus on luvannut ottaa käyttöön päätösten lapsi- ja perhevaikutusten arvioinnin. Jää kuitenkin arvoitukseksi, miten nämä arviot tullaan käytännössä toteuttamaan, sanoo RKP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Anna-Maja Henriksson.

– Järjestys on väärä, kun hallitus ensin päättää suurista leikkauksista päivähoitoon ja koulutukseen, ja vasta sitten arvioi vaikutukset. Hyvään lainsäädäntötapaan kuuluu arvioida vaikutukset ennen kuin päätökset lyödään lukkoon, Anna-Maja Henriksson katsoo tiedotteessaan.

Hänen mukaansa ”on hyvin vaikea ymmärtää pääministeri Juha Sipilän (kesk.) lausuntoa siitä, että ensin tehdään uudistukset ja vasta jälkeenpäin arvioidaan vaikutukset”.

– Eihän myöskään lääkäri lähde leikkaamaan potilasta, ennen kuin hän on varmistunut siitä, mitä potilasta vaivaa ja on vakuuttunut siitä, että toimenpiteestä on apua vaivaan, Henriksson sanoo.

Hänen mukaansa RKP:lle on erityisen tärkeää, että arvioidaan päätösten vaikutukset tasa-arvon, kielellisten oikeuksien ja talouden kannalta.

Mainos