Risto E.J. Penttilä: Joko uudistusvoimainen SDP tai porvarihallitus

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Risto E.J. Penttilän mielestä Suomi tarvitsee porvarihallituksen, ellei SDP:stä tule uudistuspuoluetta.

Penttilä toteaa tuoreessa blogissaan, että itse asiassa uudistusmielinen demaripuolue voisi olla kaikkein paras vaihtoehto. Tämä siksi, että nimenomaan työmarkkinoiden toimintaan tarvitaan suuria parannuksia.

– Näihin kysymyksiin demareilla pitäisi olla asiantuntemusta, hän kirjoittaa Saksaan verraten. Siellä sosialidemokraatit ajoivat uudistukset läpi ja ns. Saksan malli syntyi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Penttilän mukaan hallituksen budjettiriihi osoittaa, pystyvätkö demarit uudistumaan.

– Puheenjohtaja Jutta Urpilaisen (sd.) lupaus rakenneuudistuksista oli hyvä asia. Mutta puheet ovat puheita, teot odottavat.

Penttilä toteaa, että jos demareista ei tule reformipuoluetta, on ainoa vaihtoehto porvarihallitus.

– Silloin otamme mallia Ruotsista, jossa porvarihallitus teki tarvittavat uudistukset. Kyllä sekin vaihtoehto toimii.

Mainos